Дома Останати Федерер одлучи: Ќе игра на Олимписките игри во Токио!

Федерер одлучи: Ќе игра на Олимписките игри во Токио!

Најтрофејниот тенисер на сите времиња, легендарниот Роџер Федерер потврди дека ќе игра на Олимписките игри во 2020 година.

Швајцарецот кој во август наполни 38 години не размислува за пензија и го потврди своето ушество на ОИ во Токио.

„После долги разговори со мојот тим донесов одлука помеѓу Вимблдон и УС Опен да настапувам во Токио. Срцето одлучи повторно да настапувам на ОИ“, изјави Федерер.

Федерер има освено сребро во 2012 година во Лондон, и злато во двојки со Вавринка од 2008 година.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Пред 10 години Ѓоковиќ го доживеа поразот кој можеше да значи крај на неговата кариера (ВИДЕО)

Пред точно 10 години Новак Ѓоковиќ доживеа пораз поради кој можеше да ја заврши кариерата,…