Дома Топ вести Трипл-дабли за Дончиќ и Јокиќ, победи за Далас и Денвер

Трипл-дабли за Дончиќ и Јокиќ, победи за Далас и Денвер

Возбудувања во НБА имаше и во изминатата вечер, а повторно одлични настапи забележаа Лука Дончиќ и Никола Јокиќ.

Далас водеше од почетокот до крајот и без поголеми проблеми славеше против Атланта. Иако, рано на почетокот на второто полувреме влезе во проблеми со пеналите, Лука Дончиќ оствари трипл-дабл од 18 поени, 11 асистенции и 10 скокови. Одлично го менуваше Џејлен Браун кој самиот направи рани лични грешки, а натпреварот го заврши со 22 поени на крајот. Во редовите на гостите Колинс постигна 22 поени и имаше 18 скокови, Јанг мечот го заврши мечот со 17 поени и се изнапромашува.

Второ коло во ЛШ: Најголемото дерби се игра во Лондон! ↓↓↓

Милвоки ги прегази Клиперси. Антетокумпо броеше до 28, додаде и 10 скока. Одличен во родниот град беше ЏејРу Холидеј со 27 поени и 12 асистенции. Натпреварот беше решен со серијата 19:3 на стартот на вториот дел на натпреварот.

Денвер после три порази во низа успеаа да слават против Бруклин со 124:104. Никола Јокиќ одново беше фантастичен и запиша нов трипл-дабл (27 поени, 12 скокови и 10 асистенции). Сето тоа српскиот ас го оствари за неполни 30 минути игра. Од игра имаше само три промашувања (12/15).

НБА РЕЗУЛТАТИ: Кливленд – Индијана 98:85, Далас – Атланта 104:94, Орландо – Бостон 84:116, Хјустон – Њу Орлеанс 107:120, Клиперси – Милвоки 113:137, Чикаго – Филаделфија 108:119, Денвер – Бруклин 124:104, Минесота – Детроит 118:105.