Дома Останати Тенис Таткото на Ѓоковиќ за тешките моменти: Земав пари од лихвари, па се заклучив во бањата…

Таткото на Ѓоковиќ за тешките моменти: Земав пари од лихвари, па се заклучив во бањата…

Таткото на најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ, Срѓан откри дека во минатото морал да зема пари од лихвари.

Срѓан откри каква била средбата со еден од лихварите од кои земал пари за Новак да оди на турнир.


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


„Тоа беше прво патување на Новак во Америка кога имаше 15 години. Тој требаше да оди на јуниорски гренслем-турнир. Ми требаа 5.000 долари за два месеци. Месечната камата им била 12 отсто, ама за мене ќе била 15 осто затоа што сум се брзал.

Го гледав неколку секунди и прифатив. Ги земав парите, се заклучив во бањата и искршив сè. Се согласив на тоа затоа што беше неопходно за неговата кариера“, кажа Срѓан.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Алкараз со пресврт до ново финале на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз ќе ја брани титулата на Вимблдон, откако по пресврт го со…