Дома Фудбал Лига на шампиони Суперкомпјутерот пресмета: Сити со најголеми шанси за трофеј во ЛШ, Ајакс пред ПСЖ

Суперкомпјутерот пресмета: Сити со најголеми шанси за трофеј во ЛШ, Ајакс пред ПСЖ

Денес започнува групната фаза од Лигата на шампионите и најголемите клубови се надеваат на трофејот.

За трофејот ќе се борат 32 екипи поделени во осум групи, а според британскиот Суперкомпјутер најблиску до трофејот е Манчестер Сити. Зад Сити се Баерн, актуелниот шампион Челзи, Ливерпул и Барселона.

Ова за многумина можеби е изненадување затоа што се очекуваше ПСЖ со Лионел Меси да биде фаворит број еден. Според Суперкомпјутерот на клубот од Париз му се даваат идентични шанси со Лајпциг, Борусија, Интер и Атлетико, а помали од Ајакс.

Манчестер Сити 16%
Баерн Минхен 11%
Челси 10%
Ливерпул 9%
Барселона 8%
Реал Мадрид 6%
Манчестер Јунајтед 5%
Ајакс 5%
РБ Лајпциг 4%
ПСЖ 4%
Борусија Д. 4%
Атлетико М. 4%
Интер 4%
Јувентус 2%
Севилја 2%
Аталанта 1%
Салцбург 1%
*Другите учесници имаат шанса помала и од 1%

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Фудбалерот кој го испровоцира црвениот картон на Нуњез добивал закани по живот

Дарвин Нуњез нема по добро да го памети мечот против Кристал Палас, откако доби црвен карт…