Дома Фудбал Англија Судиите и ВАР го заборавија новото правило: Голот на Арсенал требаше да биде поништен! (ВИДЕО)

Судиите и ВАР го заборавија новото правило: Голот на Арсенал требаше да биде поништен! (ВИДЕО)

Aрсенал против Астон Вила направи мал подвиг бидејќи губеше со 2:1 и потоа со играч помалку направи пресврт и победи со 3:2.

Голема победа кога се ќе се земе во предвид, голот за победа кај Арсенал го постигна Пјер-Емерик Обамејанг од слободен удар во 84-тата минута.

Новите фудбалски правила велат дека ако голманот поставил жив ѕид од три или повеќе играчи, фудбалерите на тимот кој напаѓа, односно кој го изведува прекршокот не смеат да бидат ниту блиску до ѕидот. Поточно, мораат да бида одалечени најмалку еден метар. Во пракса тоа значи дека не смеат ги туркаат противничките фудбалери во ѕидот.

Кога Обамејанг шутираше Давид Луиз беше веднаш пред живиот ѕид на Арсенал, додека Чемберс стоеше измеѓу Џек Грлиши и МекГин.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Неверојатна грешка на Ноер за која долго ќе се зборува (видео)

Баерн Минхен го пречекува „фенерџијата“ Падерборн и на полувремето резултатот е 1:1. Домаќ…