Дома Топ вести Солскјер прави дрим-тим: Јунајтед спреми 250 милиони за четири ѕвезди

Солскјер прави дрим-тим: Јунајтед спреми 250 милиони за четири ѕвезди

Прекинувањето на натпреварувањата поради пандемијата од новиот коронавирус веќе доведе до финансиска криза во светскиот фудбал.

Сепак, оние најголемите и финансиски најсилни би требало без поголеми проблеми да ја надминат кризата, а еден од таквите клубови е сигурно Манчестер Јунајтед.

Англиските медиуми тврдат дека Соскјер има четири мети и дека е спремен ова лето да потроши неверојатни 250 милиони фунти.

Прва мета е Калиду Кулибали од Наполи. ПСЖ се откажа од дефанзивецот и сега Манчестер Јунајтед е во пол-позиција за неговиот потпис. После просечната сезона во Наполи неговата цена во моментов изнесува околу 70 милиони евра.

Најголемата желба е Џадон Санчо, меѓутоа Борусија не брза да го продаде, па и понатаму инсистира на 100 милиони фунти. Сепак, Јунајтед се надева дека поради новонастанатата ситуација ќе успее да ја намали цената на фудбалерот.

Тука е и Џек Грилиш, офанзивниот играч за врска на Астон Вила. „Црвените ѓаволи“ и понатаму се заинтересирани за капитенот на Вила, а за неговиот трансфер ќе биде неопходно да издвојат околу 80 милиони евра.

Четвртиот фудбалер кој треба да пристигне на „Олд Трафорд“ е напаѓачот на Лион, Муса Дембеле. За неговиот потпис „црвените ѓаволи“ ќе треба да платат 50 милиони евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Сари го носи Вилијан во Јувентус

Веќе е извесно дека Вилијан на крајот на сезоната ќе го напушти Челзи како слободен агент,…