Дома Фудбал Останато Скандал во Австрија, селекторот избрка тројца репрезентативци

Скандал во Австрија, селекторот избрка тројца репрезентативци

Селекторот на фудбалската репрезентација на Австрија, Ралф Рангник отстрани тројца фудбалери од репрезентацијата на само неколку месеци пред Европското првенство.

Рангник, поради хомофобија, ги отстрани фудбалерите на Рапид Виена, Марко Граул, Гвидо Бургсталер и Никлас Хедл.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


По дербито со Австрија Виена, тие беа снимени како извикуваат хомофобични пораки, па селекторот ги избриша од списокот за дуелите со Словачка и Турција.

„Ова е нешто што нема да го толерирам во тимот во кој јас сум селектор. Се што се залагаме со репрезентацијата е на другиот крај на скалата и тоа им го кажав на играчите преку телефон“, изјави Рангник.

Коментари
  • Нов фаворит за наследник на Солскјер

    Продолжуваат шпекулациите за иднината на Оле Гунар Солскјер, иако засега раководството на …
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Ал Келаифи пресреќен: Вакво нешто не сум видел во ПСЖ во последните 13 години!

Во таборот на ПСЖ владее вистинска еуфорија поради победата на овој во вчерашниот реванш о…