Дома Фудбал Англија Сити го „блиндира“ Халанд со нов договор

Сити го „блиндира“ Халанд со нов договор

Ерлинг Халад во својата прва сезона во дресот на Манчестер Сити руши рекорди и покажа дека е еден од најдобрите фудбалери во светот.

22-годишниот Норвежанец, кој има 45 гола за Сити оваа сезона, има договор со англискиот клуб до 2027 година, но „граѓаните“ спремаат нов договор.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Халанд во моментов заработува 375.000 фунти неделно, исто колку Де Брујне, но Сити ќе го направи далеку најплатен фудбалер во Премиер лигата.

Сити ќе му понуди нов договор со неверојатни 500.000 фунти неделна плата во обид да го заддржи на „Етихад“ и да ја тргне клаузулата во неговиот договор која ќе стапи на сила во 2024 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Пиоли: Одиме да ја освоиме Лига Европа

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли, вели дека неговите играчи и натаму се во трка да го осво…