Дома Фудбал Севиља – Валенсија: Големо дерби во Примера

Севиља – Валенсија: Големо дерби во Примера

Денес на програмата е вонредното 6-то коло во шпанската Примера, каде најголемо внимание секако привлекува дуелот помеѓу Севиља и Валенсија.

Севиља: Фантастичен старт, а потоа две реми

Минатата сезона Андалужаните играа фантастично во поголемиот дел од шампионатот и на крајот го зазедоа четвртото место на табелата кое е и последно што носи пласман во ЛШ. И оваа година четата на Лопатеги фантастично започна во Ла Лига бидејќи во првите две кола остварија две победи и тоа на домашен терен против Рајо Валекано, а потоа и на тешкото гостување кај Хетафе. Со доста маки Андалужаните славеа на тој дуел кој заврши со минимална победа за Севиља. Исто така, мора да нагласиме дека започна сезоната и во ЛШ каде што за жал започнаа со реми против Салзбург. Поголем дел од тој дуел Лопатеги го изигра со играч помалку, па затоа може да кажеме дека ремито и не е мал резултат.

Валенсија: Конечно добар почеток

Тимот од Местаља во последниве сезони прикажува доста лоши партии во Ла Лига, а во минатата сезона не успеа да стигне до пласман во Европа, а општо познато е дека тоа е најголема цел за овој тим. После пет изиграни дуели, Валенсија е на третото место на табелата со 10 освоени бода што е за четири бода помалку во однос на првопласираниот Атлетико Мадрид кој рака на срце има и натпревар повеќе. За жал во минатото коло Валенсија го запиша и првиот пораз во првенството од Реал Мадрид и покрај тоа што имаа водство до 86-та минута на натпреварот.

Наш предлог

На прв поглед гледаме дека ова е тежок меч за типување. Можеби вас ќе ве изненади тоа што блага предност даваме на гостите, но сепак впечатокот е дека тимот од Местаља покажа многу повеќе за разлика од Севиља. Наш прв предлог е Х2 со квота 2.16 во Mozzart, а исто така може да испробате и 0-2 гола со квота 1.81 во истата обложувалница.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Мурињо: Емотивно сум поврзан со Њукасл

Славниот Португалец Жозе Мурињо е еден од бројните тренери кои се споменуваат како кандида…