Дома Фудбал Англија Саутемптон го елиминираше Арсенал од ФА Купот 🎥

Саутемптон го елиминираше Арсенал од ФА Купот 🎥

Тимот на Саутемптон го изненади Арсенал ги елиминираше од ФА Купот.

Саутемптон на домашен терен го победи Арсенал со 1:0. Во дуелот на „Сент Мери“ видовме изедначен фудбал, Арсенал ја контролираше играта, но сепак не успеа да постигне гол.

Eдинствениот погодок на мечот го видовме во 24. минута и тој беше автогол на Габриел.

Арсенал беше тимот кој создаде посериозни шанси и притискаше за изедначување, а Саутемптон чекаше шанси од контра напади. Од редовите на Саутемптон најмногу се закануваше Ингс.

Најголемата шанса за „топџиите“ ја имаше Еди Нкетиа кој излезе сам пред голот, но Фостер го одбран инеговиот удар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Неверојатен пресврт на Баерн, Левандовски го доби дуелот со Халанд 🎥

Баерн Минхен и Борусија Дортмунд одиграа спектакуларен натпревар кој на крајот им припадна…