Дома Фудбал Останато Румениге прегложи: Малите репрезентации да играат посебни квалификации!

Румениге прегложи: Малите репрезентации да играат посебни квалификации!

Претседателот на Баерн, Карл-Хајнц Румениге, повотрно ја поттикна расправата околу улогата на „малите“ фудбалски нации и нивното учество во квалификациите за пласман на европските и светските првенства.

Румениге истакна дека мали репрезентации како Гибралтар, Косово и Сан Марино треба да играат претквалификации.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


„Сега играме против Сан Марино, Косово, Гибралтар. Се прашувам зошто нема претквалификации за тие мали земји“, изјави Румениге за „Билд“.

Тој предложи сите мали земји да поминат систем на квалификации пред да влезат во главнata ждрепка, за настап во главните квалификации за пласман на Европско или Светско превенство.

Сите проблеми и недоразбирања ги покрена Томас Милер, кој по високата победата од 0-8 на гости кај Сан Марино, изјави дека светските шампиони не треба да губат време на такви противници.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Баерн Минхен тргнува по ѕвездата на Барса

Барселона минатото лето се обидуваше да го продаде Френки Де Јонг поради финансиски пробле…