Дома Фудбал Останато Роналдо повторно казнет во Саудиска Арабија

Роналдо повторно казнет во Саудиска Арабија

Кристијано Роналдо минатата недела повторно беше исклучен во натпреварот од Суперкупот на Саудиска Арабија откако удри противнички играч и тргна да го нападне и главниот судија.

Поради ваквиот потег, Дисциплинската комисија на лигата во Саудиска Арабија го суспендираше Португалецот на два натпревари, а освен тоа ќе мора да плати и парична казна од 5.000 евра.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Ал Наср испрати жалба на одлуката, тврдејќи дека црвениот картон на Португалецот бил неправедно додален затоа што немало насилно однесување.

Отсуството на Роналдо во наредните два натпревари нема да остави некои големи последици бидејќи клубот веќе нема шанси да ја освои шампионската титула, а Роналдо има голема предност на врвот на листата стрелци пред Александар Митровиќ кој е повреден.

За Роналдо ова е уште една казна за Роналдо откако претходно беше суспендиран поради неспортски потег кон навивачите.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…