Дома Фудбал Реал Мадрид спрема награда за најдобриот

Реал Мадрид спрема награда за најдобриот

Карим Бензема во јули оваа година прослави деценија од доаѓањето во редовите на најуспешмиот клуб во Европа, а моментално го игра својот најдобар фудбал.

31-годишниот напаѓач роден во Лион на 15 натпревари постигна 11 погодоци и пет асистенции, што го прави најефикасниот играч на Кралевите. Челниците на Реал сакаат да го наградат за одличните игри, а Марка пишува дека се спрема нов договор.

На Бензема му истекува договорот во 2021. година, а Реал наводно сака да му понуди двегодишно продолжување со значително зголемување на платата.

Французинот заработува преку осум милиони евра, што е скоро дупло помалку од Бејл и четири милиони помалку од Рамос. Новиот договор за Бензема би требало значајно да ја намали оваа разлика.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Гвардиола му одговори на Мурињо: Игравме по исти правила!

Од вчера во јавноста актуелна е одлуката Манчестер Сити да не биде исфрлен од Лигата на ша…