Дома Топ вести Реал Мадрид вчера сруши уште еден рекрод во Ла Лига

Реал Мадрид вчера сруши уште еден рекрод во Ла Лига

Реал Мадрид вчера го победи Алавес со 5:0 во шпанското првенство, титулата ја обезбедија уште претходно, а навивачите имаа можност да уживаа во мајсториите на нивните миленици.

Меѓутоа овој натпревар беше обележан и со еден рекорд на „кралевите“ во Ла Лига.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Имено, Реал стигна до 20-тиот натпревар без примен гол сезонава во Ла Лига. Досега рекордот кој тие го поставија изнесуваше 19 натпревари и тоа во сезоните 86/87 и 19/20.

Реал сезонава на голот имаше тројца голмани и тоа Андреј Лунин, Кепа Аризабалага и Тибо Куртоа кој бранеше на последните три средби во Ла Лига по враќањето од тешката повреда.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…