Дома Фудбал Рајо и следната сезона ќе игра во Ла Лига, нашиот Столе Димитриевски испиша клупска историја

Рајо и следната сезона ќе игра во Ла Лига, нашиот Столе Димитриевски испиша клупска историја

Синоќа во рамките на 36 коло од најсилното шпанско првенство фудбалерите на Рајо Ваљекано на домашен терен со 2:1 ја совладаа екипата на Гранада.

На тој начин играчите предводени од тренерот Ињиго Перес со осмата победа сезонава обезбедија опстанок во „Ла Лига“.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Целиот меч за домашниот тим го одигра македонскиот репрезентативен чувар на мрежата Столе Димитревски кој стана голман со најмногу настапи во клупската историја на Рајо, вкупно 190.

Сега зад него е Вили кој застана на 189 настапи, а на третата позиција на вечната листа е Педро Валентин Мора со 168 настапи.

Моментно на табелата Рајо Ваљекано е на 14 позиција со 38 бодови и во следното коло на 19 мај ќе ѝ гостува на Барселона.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда …