Дома Фудбал Англија Рашфорд на само 22 години стана доктор на науки

Рашфорд на само 22 години стана доктор на науки

rahsford

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Марус Рашфорд со 22 години ќе стане најмладиот добитник на почесна диплома доделена од Универзитетот во Манчестер.

Рашфорд ќе биде третиот член на Манчестер Јунајтед после Сер Алекс Фергусон и Сер Боби Чарлтон кои ја добиле оваа награда.

Дипломата младиот напаѓач ќе ја добие поради достигнувањата како професионален фудбалер, но затоа што е де од кампања во која помогна на сиромашните ученици од неговиот роден град.

„Се чувствувам навистина посебно кога ќе видам кој се ја добивал оваа награа. Имаме уште многу да работиме за намалување на сиромаштијата кај децата и учениците, но се радувам затоа што сме на вистинскиот пат“, изјави Рашфорд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Чави не ја сака клупата на Барселона: Има премногу неспортски работи…

Чави Ернандез уште еднаш потврди дека нема намера да седне на клупата на Барселона. Во раз…