Дома Останати Кошарка НБА Пред точно една година овој свет го напуштија Коби и малата Џиана

Пред точно една година овој свет го напуштија Коби и малата Џиана

Пред точно една година на денешен ден овој свет го напушти големиот Коби Брајант.

Легендата на НБА и светската кошарка го загуби животот во хеликоптерска несреќа во која починаа уште девет лица меѓу кои беше и неговата ќерка Џиана. Трагедијата се случи на 26. јануари додека Коби леташе кон спортската академија на натпревар на неговата ќерка.

Простувањето од големата легенда се случи на 24. февруари во „Стејплс Центарот“.

Коби целата свја кариера ја посвети на Лејкерси каде што 18 пати беше дел од Ол-Стар викендот. Со Лејкерси овои пет шампионски прстени, два пати беше најдобар стрелец во лигата, а во 2007/2008 беше избран за МВП на сезоната.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Вардар со супер финиш до пресврт и победа со Елверум!

Вардар конечно ја прекина кризата во Лигата на шампионите и денес во Скопје беше победен Е…