Дома Фудбал Англија Посочени четири грешки на ВАР од почетокот на сезоната во Англија

Посочени четири грешки на ВАР од почетокот на сезоната во Англија

ВАР технологијата која од оваа сезона се воведе и во Премиер лигата допуштила четири грешки од почетокот на сезоната.

Таков е заклучокот на шефот на судиите во Премиер лигата, Мајк Рајли, кој точно посочи кои се грешките на ВАР системот.

Израмнувачкиот гол на Фабијан Руиз против Ватфорд, кој недозволено играл со така претходно. Потоа фаулирањето на Тиелеманс против Калум Вилсон, решението да не биде досуден пенал за Манчестер Сити кога играчот на Борнмут го фаулираше Давид Силва. Последната грешка е недосуден пенал за фаулот на Том Трибул врз Себастијан Аје.

Од почетокот на сезоната 227 ситуации поминале на проверка кај ВАР, а во шест случаи одлуките на главните арбитри биле променети со помош на ВАР системот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Анализа: Вечерва имаме дуел на „новата“ и „старата“ школа!

Тотенхем е домаќин на Лајпциг во 1/8 финалето од Лигата на Шампионите. Тешко е да се каже …