Дома Останати Кошарка НБА Поранешен НБА шампион заврши во затвор

Поранешен НБА шампион заврши во затвор

Поранешниот НБА играч Глен Дејвис е осуден од федерален судија на 40 месеци затвор, три години условна и 80.000 долари реституција за поднесување лажни медицински извештаи.

Дејвис, попознат по прекарот „Големото бебе“, во ноември беше прогласен за виновен за измама со здравствено осигурување, измама со жици, заговор за давање лажни изјави и заговор за извршување измама за здравствено осигурување.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Измамата, во која учествуваше Дејвис, но и други играчи на НБА и членови на семејството, изнесуваше повеќе од 5 милиони долари во шема која траеше најмалку четири години.

Играчите поднесоа лажни тврдења за стоматолошки услуги и разни медицински услуги, но овие услуги никогаш не беа обезбедени.

Дејвис влезе во лигата како 35-ти пик од првата рунда во 2007 година со тоа што беше избран од Сиетл Суперсоникс.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Се подготвува потрес во НБА: Леброн станува соиграч на Дончиќ и Ирвинг?!

Според последните информации кои се појавија во медиумите во САД, Леброн Џејмс заедно со н…