Дома Фудбал Италија Познат календарот во Серија А, миланското дерби во септември

Познат календарот во Серија А, миланското дерби во септември

Денес беше извлечена програмата за новата сезона 2022/23 од Серија А, која започнува на 13 август.

Шампионот Милан сезоната ќе ја започне на „Сан Сиро“, Интер му гостува на новиот прволигаш Лече, додека Јувентус игра против Сасуоло.

Миланското дерби „Дела Мадонина“ се игра во 5-то коло и на програмата е на 4-ти септември, додека дербито Милан – Јувентус на програта е во 7-то коло, а Јувентус – Интер во 9-то коло.

Ќе има пауза на 13-ти ноември поради Мундијалот во Катар, а сезоната продолжува на 4-ти јануари и тоа веднаш со дерби Интер – Јувентус, а сезоната завршува на 4-ти јуни.

Програмата за сите дерби натпревари во Серија А:

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Историски успех: Ивановски во четвртфинале на Вимблдон

Македонскиот тенисер Калин Ивановски постигна историски успех и се пласираше во четвртфина…