Дома Фудбал Англија Официјално: Солскјер не е повеќе тренер на Манчестер Јунајтед

Официјално: Солскјер не е повеќе тренер на Манчестер Јунајтед

Тоа што се најавуваше од синоќа сега доби официјална потврда, Оле Гунер Солскјер не е повеќе тренер на Манчестер Јунајтед.

Поразот од Ватфорд (4:1) ја прели чашата, па синоќа бордот на директори и сопствениците Глејзер донесоа одлука да му врачат отказ на Солскјер.

Според англиските медиуми, Солскјер ќе инкасира обештетување од 7,75 милиони фунти како компензација за предвремениот отказ. 

Од клубот потврдија дека Мајкл Карик ќе го води тимот во следните натпревари додека раководството бара привремен тренер до крајот на сезоната.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Нов тежок удар за Ѓоковиќ: Нема да може да настапи и на Ролан Гарос!

Поранешната министерка за спорт на Франција, Роксана Марачинеау објави дека оваа земја го …