Дома Фудбал Останато Официјално: Роналдо е првиот фудбалер милијардер!

Официјално: Роналдо е првиот фудбалер милијардер!

Кристиано Роналдо е првиот фудбалер во историјата кој станал милијардер.

Магазинот „Форбс“ објави дека славниот фудбалер влегол во друштвото на милијардери и дека тој е првиот фудбалер на кој му успеало вакво нешто.

Роналдо така е третиот активен спортист кој дошол до оваа борјка. Претходно милијарда во текот на кариерата достигнаа познатиот боксер Флојд Мејведер и голферот Тајгер Вудс.

КР7 со години е помаѓу најплатените фудбалери во светот. Покрај платата во Јувентус (30 милиони евра годишно) Роналдо заработува многу и надвор од теренот, па така успеа да ја надмине бројката од милијарда долари.

Со оглед на тоа како игра на 35 години и дека се уште е баран помеѓу спонзорите нема дилеми дека оваа борјка во наредните неколку години ќе се зголеми.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

ЕУРО анализа: Англија – Шкотска, дерби во секоја слисла на зборот, на терен и на трибини

Големото дерби во петок ќе се одигра во вечерниот термин од 21:00 часот, кога на Вембли во…