Дома Останати Авто Мото Официјално: Ботас е нов возач на Мерцедес, Маса во Вилијамс!

Официјално: Ботас е нов возач на Мерцедес, Маса во Вилијамс!

Финецот Валтери Ботас е новиот возач на Мерцедес, објави денес германскиот формула тим.

Дваесет и седумгодишниот фински возач, кој во екипата го наследи актуелниот светски шампион Нико Розберг кој се самопензионира, двапати во досегашната кариера завршил на подиумот на второто место, и тоа во 2014 година на Силверстон и на Хокенхајм.

Ботас во Формула 1 четири години помина во тимот на Вилијамс, а шефот на Мерцедес, Тото Волф, бираше меѓу него и Паскал Верлен. На крај се одлучи за Финецот, што покрена реакција и во другите тимови.

Така, Верлен отиде во Заубер, додека местото на Ботас во Вилијамс го зазеде Фалипе Маса, кој се прости на крајот на мината сезона од натпреварувањата, но сепак одлучи повтоно да учествува.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Потврдено: Федерер го пропушта Ролан Гарос

Роџер Федерер ќе го пропушти вториот грен слем турнир оваа година, „Ролан Гарос“ поради оп…