Дома Фудбал Останато Олимпијакос вечерва игра за историја, Фиорентина против исходот на минатогодишното финале

Олимпијакос вечерва игра за историја, Фиорентина против исходот на минатогодишното финале

Фудбалерите на Олимпијакос и Фиорентина вечерва ќе играат во финалето на Конференциската лига. Натпреварот на „АЕК Арена“ во Атина е закажан од 21.00 часот.

Третото по ранг фудбалско натпреварување во Европа по трет пат од формирањето ќе добие нов шампион. За титулата најдобар ќе се борат Олимпијакос и вицешампионот од минатата сезона Фиорентина.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Олимпијакос би можел да стане првиот грчки шампион во едно од европските натпреварувања на стадионот на големиот ривал АЕК. Фиорентина ќе го игра шестото финале на натпреварувањата на УЕФА. Италијанскиот тим е во серија од 13 натпревари без пораз во Европа, додека грчкиот тим е во променлива форма.

Завршува комплицирана сезона за Олимпијакос. Сепак, тимот кој смени тројца тренери во текот на сезоната ќе има можност да го поправи неуспехот во домашното натпреварување бидејќи втора година по ред им побегна 48-та титула на шампионот на Грција.

Финалето на едно европско натпреварување е непозната територија за играчите на Хозе Луис Мендилабар. Сигурно ќе има одредено ниво на притисок на стартот од натпреварот, но олеснителна околност е што Олимпијакос игра на само еден километар од својот стадион. Особено ќе ги мотивира тоа што со победа би влегле во историјата на грчкиот фудбал, а нема сомнеж дека ќе добијат поддршка од навивачите од трибините за да ја остварат својата цел.

Фиорентина го повтори резултатот од минатата година, со тоа што сигурно ќе има голема желба кај италијанските фудбалери на Винченцо да се поправат за ланскиот пораз од Вест Хем.

Офанзивната игра, брзината и прецизноста ја карактеризираат Фиорентина оваа сезона во Конференциската лига, но ќе и треба беспрекорна игра за да го освои својот прв европски трофеј по Купот на победниците на куповите во 1961 година.

Потенцијални почетни состави:

Олимпијакос: Колакис – Родни, Рекос, Давид Кармо, Ортега – Чикињо, Ибора, Хеце – Поденс, Ел Каби, Фортунис;

Фиорентина: Теракано – Додо, Лукас Мартинез, Миленковиќ, Бираги – Мандрагора, Бонавентура – Гонзалес, Белтран, Куаме – Белоти.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Ново засилување за Вардар: Пристигна португалски голман!

Во новата сезона на голот на Вардар како засилување доаѓа искусниот Мигел Еспиња Фереира (…