Дома Фудбал Останато Ова се најефикасните екипи во Европа: Само два европски гиганти се пред Аталанта

Ова се најефикасните екипи во Европа: Само два европски гиганти се пред Аталанта

Кога зборуваме за најефикасните тимови во Европа во топ 5 првенства тогаш оваа сезона тука мора да е Аталанта.

Екипата од Бергамо успеа да врзе дури девет победи во низа во Серија А, а малку фалеше десеттата да им биде против Јувентус. Италијанскиот шампион успеа да извлече 2:2 со два гола од пенал.

Аталанта е трета во Европа по просекот на головите, тие постигнуваат 2.72 голови по натпревар. Пред Аталанта се само Баерн со просек од 2.94 и ПСЖ со 2.78. Треба да се спомене и дека станува збор за првенства каде што се игра нешто по офанзивно од Италија.

На листата зад Аталанта е Манчестер Сити со 2.6 голови по натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Дел Пиеро: Пирло има се што треба да биде подобар од Зидан

Зинедин Зидан во првите две ипол сезони како тренер освои три титули во Лигата на шампиони…