Дома Фудбал Германија Ноер: Нормално е фудбалерите да ги намалат платите!

Ноер: Нормално е фудбалерите да ги намалат платите!

Капитенот на Баерн Минхен, Мануел Ноер истакна дека во ваква ситуација со која се соочува целиот свет, нормално е фудбалерите да ги намалат своите плати.

Кризата го зафати и фудбалот, клубовите бележат огромни загуби, па една од мерките е намалување на платата на фудбалерите.

„Ние фудбалерите имаме привилегија да добиваме големи плати и нормално е ни се намалат платите во ваква ситуација. Тоа е неопходно. Баерн има околу 1000 врабитени кои исто така вршат важни задачи. Сакаме со намалување на нашите плати да им дадеме сигурност дека ќе ја зачуваат работата“, истакна Ноер.

Раководството на Баерн предложи платите на фудбалерите да бидат намалени за 20% за време на кризата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Фантастичен гол на Роналдо, Јувентус е уште во игра! 🎥

Јувентус вечерва игра против Лион во Лигата на шампионите и благодарение на Роналдо има ак…