Дома Фудбал Италија Новиот договор е спремен: Донарума останува верен на Милан!

Новиот договор е спремен: Донарума останува верен на Милан!

20-годишниот чувар на мрежата на Милан, Џанлуиџи Донарума игра фантастична сезона за „росонерите“ и веќе се етаблираше како прв голман во италијанската репрезентација.

Донарума оваа сезона собори многу рекорди и несомнено се работи за еден од најголемите таленти на светскиот фудбал, па Милан во него гледа голема иднина.

Актуелниот договор на Донарума со Милан истекува во 2021 година, но раководството е спремно да му понуди нов, побогат договор.

„Газета дело Спорт“ пренесува дека двете страни се блиску до договор и наскоро Џиџо ќе стави потпис на нов договор со кој ќе се обврзи на верност до 2024 година со „росонерите“.

Младиот голман во моментов е најплатен играч во Милан со годишна плата од 6 милиони евра, а со новиот договор ќе заработува 7 милиони евра по сезона.

Новото раководство на клубот, Леонардо и Малдини е во одлични односи со неговиот агент Мино Раиола, па наскоро се очекува договорот да го продолжи и Џакомо Бонавентура, кој исто така е негов клиент.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Облак и љубовта кон миленичето: Словенецот му плати такси на своето куче од – Љубљана до Мадрид!

Кај некои луѓе љубовта кон домашните миленици нема граници, а доказ за тоа е потегот на ед…