Дома Останати Кошарка НБА Никола Јокиќ го потпиша најголемиот договор во историјата на НБА!

Никола Јокиќ го потпиша најголемиот договор во историјата на НБА!

Никола Јокиќ кој две години по ред ја освои МВП наградата во НБА лигата го потпиша најголемиот договор во историјата на НБА.

Новиот петгодишен договор на Јокиќ е вреден 264 милиони долари и ќе се активира од сезоната 2023/2024. Во првата година Јокиќ ќе заработи 46.55 милиони долари, а потоа секоја година ќе следи покачување за 8%. Во последната година од договорот српскиот кошаркар ќе добие 63.33 милиони долари.

Исто така во договорот има и трејд клазула од која Јокиќ би можел дополнително да инкасира пари во согласност со процентите кои се пресметуваат на основа на траењето на договорот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Реал Мадрид го освои Суперкупот на Европа🎥

Реал Мадрид ја оправда фаворитската улога против Ајнтрахт и го освои Суперкупот на Европа,…