Дома Фудбал Останато Нема да продолжи фудбалот во Украина, Шахтјор е прогласен за шампион

Нема да продолжи фудбалот во Украина, Шахтјор е прогласен за шампион

Фудбалското првенство во Украина и официјално е прекинато.

На 24. февруари како и останатите спортови и фудбалот застана во Украина по нападот од Русија. Ситуацијата во Украина се уште е иста, а не се знае ни кога ќе биде подобро, затоа се донесе одлука дека лигата нема да продолжи.

Конечниот пласман се смета онаков каков што е до тој 24. февруари. За нов шампион е прогласен Шахтјор кој после 18 кола имаше 47 бодови, на второто место заврши Динамо Киев со 45, трет е Дњипро со 40, па Зарја со 36 освоени бодови.

Засега не е познато што ќе биде со новата сезонава и дополнително ќе се носат нови одлуки. Не се знае ниту каква ќе биде ситуацијата со учеството на европските клупски турнири.

ТАБЕЛАТА ВО УКРАИНСКОТО ПРВЕНСТВО

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Бензема објави фотографија од авион па веднаш ја избриша

Францускиот напаѓач Карим Бензема се најде во центарот на вниманието поради една објава на…