Дома Останати Тенис Најголема цел во кариерата на Ѓоковиќ е да го сруши рекордот на Федерер

Најголема цел во кариерата на Ѓоковиќ е да го сруши рекордот на Федерер

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ за медиумите зборуваше за неговата цел во кариерата.

Ѓоковиќ си поставил за цел да го сруши рекордот на Федерер. Српскиот тенисер сака да освои повеќе повеќе гренслем трофеи од Федерер кој е рекордер во оваа категорија.

„Мојата најголема цел до крајот на кариерата е да го срушам рекордот на Федерер по бројот на освоен гренслем-трофеи“, изјави Ѓоковиќ.

Во овој момент Ѓоковиќ е на 17 трофеи на гренслем турнирите, два помалку од Надал и три од Федерер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Дали ова беше за дисквалификација? Тенисер при сервис погоди девојче 🎥

Како што е добро познато неодамна Новак Ѓоковиќ беше дисквалификуван од УС Опен откако нен…