Дома Фудбал Италија Милан има „чудо од дете“: На 14 години веќе има постигнато 500 голови!

Милан има „чудо од дете“: На 14 години веќе има постигнато 500 голови!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Mилан успеа да се врати на врвот во италијанскиот фудбал, меѓутоа во исто време италијанскиот клуб работи и со младинската школа.

Во младинските категории Милан има вистински суперталент. Франческо Камарда го привлече вниманието на медиумите затоа што со само 14 години зад себе има неверојатни 500 голови. Неговиот просек е 5.5 голови по натпревар.

Нема сомневање дека станува збор за голем талент, а поранешниот фудбалер на Милан, Игнацио Абате кој сега е тренер на екипата до 18 години го повика вклучи Камарда во неговата екипа.

„Камарда не треба да троши време играјќи со неговите врсници, вистинско чудо од дете. Очекувам да блесне и во У18 екипата. Сепак, сигурно дека ќе треба да продолжи напорно да работи“, изјави Абате.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Гвардиола искрено објасни зошто настанал проблемот со Кансело

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Фудбалерите на Манче…