Дома Фудбал Останато Мбапе сруши рекорд од 1975 година

Мбапе сруши рекорд од 1975 година

Килијан Мбапе во вчерашниот натпревар на ПСЖ против Сент Етјен постигна два гола во триумфот од 4:0 и со тоа испиша историја во француската Лига 1.

Мбапе стана најмладиот и најбрзиот фудбалер кој постигнал повеќе од 70 ола во Лига 1.

До вакво достигнување Мбапе стигна на 20 години, 11 месеци и 25 дена. Пред ѕвездата на ПСЖ рекордер беше легендарниот Барнерд Лакомб кој до таа бројка стигна на 22 ипол години во 1975 година.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Бонучи до Матуиди: Движи се! (ВИДЕО)

Вчера Јувентус запиша пораз во првиот осминафинален натпревар на гости кај Лион (1:0). Пре…