Дома Фудбал Италија Лукаку: За една година сите заборавија на што сум способен

Лукаку: За една година сите заборавија на што сум способен

Ромелу Лукаку даде опширно интервју за италијанските медиуми во кое зборуваше за неговата тешка сезона во Челзи и враќањето во Интер.

„Сезоната во Челзи ми даде дополнителна мотивација да се справам уште подобро од порано. Мислам дека за една година сите заборавија на работите за кои сум способен на теренот. Тоа е вид на гнев што го имам во себе. Тимот исто така, откако не успеа да ја освои титулата минатата сезона. Сите заедно се надеваме дека ќе се справиме подобро и ќе освоиме трофеи“, изјави Лукаку.

„Сакам да се прилагодам на тимот што е можно подобро. Интер игра поинаку од мојот претходен период во тимот. Важно е дека добро се вклопувам и ја разбирам тактиката на тренерот. Во изминатата година имав доста чести контакти со играчите на Интер. Како да сум втора година овде и никогаш да не сум заминал. Сега момците имаат поголема желба за победа. За нив секој натпревар е живот и смрт, што ми се допаѓа“, додаде Лукаку, а потоа зборуваше за лошата сезона во Челзи.

„Мислам дека кога си заминав пред една година сакав да се одмаздам ​​во Челзи бидејќи кога бев млад тој беше мојот тим цели 11 години. Добив шанса да се вратам во Лондон и мислев дека ќе станам херој, но тоа не беше случај. Правам сметка само на крајот на сезоната. Така, по последниот натпревар размислував каква е мојата ситуација. Видов дека како играч на Интер добро се снајдов, а сезоната во Челзи беше тешка за мене. Затоа, одлучив да се вратам“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Претседателот на Интер лут на тренерот Инзаги

Притисокот врз тренерот на Интер, Симоне Инзаги се повеќе се зголемува после серијата на л…