Дома Фудбал Англија Лоша вест за Мурињо: Тотенхем го крати буџетот за трансфери

Лоша вест за Мурињо: Тотенхем го крати буџетот за трансфери

Поради пандемијата со коронавирусот фудбалските клубови се финансиски погодени и ги намалуваат платите на фудбалерите, а тоа ќе се одрази на трансфер пазарот.

Медиумите на Островот пренесуваат дека раководните луѓе на Тотенхем донеле одлука да го намалат буџетот за трансфери ова лето, поради финансиските загуби од пандемијата.

„Спарси“ веќе ги намалија платите на сите вработени во клубот за 20%, но не и на фудбалерите. Тоа крена лавина реакции, особено откако се дозна дека претседателот Леви добил девидента од 7 милиони фунти.

Во јануари Тотенхем донесе едно засилување, Стивен Бергвајн за кого клубит плати 35 милиони евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Toп 10 највредни клубови во светот: Реал Мадрид на врвот!

Реал Мадрид е највредниот клуб на светот според анализата на реномираниот „КПМГ“. Една од …