Дома Фудбал Лига на шампиони Лига на шампиони: Ова е играчот на колото!

Лига на шампиони: Ова е играчот на колото!

salah

Офанзивецот од редовите на Ливерпул доби најмногу гласови во изборот за најдобар играч во првото коло од Лигата на шампионите.

„Црвените“ на стартот од Лигата на шампионите ремизираа 2:2 на домашен терен против тимот на Севиља.

Шпанците поведоа рано уште во петата минута од средбата, стрелец на голот беше Бен Једер, изедначи Фирмино петнаесетина минути подоцна, а до крајот на првиот дел Мохамед Салах донесе пресврт за својот тим. Сепак, навивачите на Ливерпул ги разочара Хоакин Кореа со својот погодок во 72 минута од средбата за конечни 2:2.

Иако во ова коло неколку фудбалери (Меси, Роналдо, Кавани, Стоунс, Кејн) постигнаа по два погодоци, за играч на колото беше избран Мохамед Салах. Тој доби 51% од гласовите, на второто место беше Лионел Меси со 20%, а третото место му припадна на Кристиано Роналдо со 12% од гласовите.

Потоа следуваа Хамес Родригез со 7%, Нејмар со 4%, Лукаку со 3%, Кејн со 2% и Тајсон од Шахтјор со 1%.

 

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Зидан: Сега мора да одиме на Етихад да победиме

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан е разочаран од резултат од првиот натпревар во осми…