Дома Останати Авто Мото Леклер стигна до третата пол-позиција во кариерата

Леклер стигна до третата пол-позиција во кариерата

Возачот на Ферари Шарл Леклер денес стигна до пол-позиција за трката на Големата награда на Белгија.

Леклер овој викенд беше исклучително доминантен на стазата „Спа Франкошарм“, а до третата по позиција во кариерата стигна со време од минута и 42.519 секунди.

Него друштво прв по ред на стартот ќе му прави тимскиот колега Себастијан Фетел кој заостануваше за 0.748 зад Леклер.

Акутелниот шампион Луис Хамилтон ќе стартува од третото место.

Трката за Големата награда на Белгија ќе стартува утре во 15:10 часот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Страшна несреќа: Со 300 km/h удри во ѕид (ВИДЕО)

Рајан Навман водеше во последниот круг на славната НАСКАР трка Дајтон 500, а тогаш доживеа…