Дома Луд Спорт Легендата од Тонга: Лани прв пат виде снег, денес е хит на Олимпијадата во Пјонгчанг

Легендата од Тонга: Лани прв пат виде снег, денес е хит на Олимпијадата во Пјонгчанг

0

Пита Тауфатофуа од Тонга е харизматичен лик кој од самиот старт, па дури и од пред отворањето, стана хит на зимските Олимписки игристана голем хит. На два степени под нулата излезе разголен со знамето од својата татковина во раце и ги собра симпатиите на свеченоста, станувајќи атракција која воодушеви.

Јако е што типов професионално се занимава со таквондо, но бидејќи е инспириран да граба по нови предизвици во животот, после летните Олимписки игри во Рио, каде што исто го вееше знамето, реши да се проба и во зимските споротови.

Буквано пред една година прв пат виде снег, а веќе беше решен да се натпреварува на зимска Олимпијада во нордиско скијање. До почетокот на минатата година возел трки во „ролер-ски“, но за остварување олимписка норма му беа потребни и резултати на снег. Нормата успеа да ја исполни пред неполн месец, овој јануари, на трка во Исланд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Луд Спорт

Проверете

Фото: Ѕвездата на Сити го промени имиџот пред Мундијалот – сега е непрепознатлив

Мундијалот во Русија е се поблиску, па репрезентативците веќе се припремаат за смотрата на…