Дома Македонски спорт Лазаров: Ситуацијата по Светското првенство не беше добра затоа прифатив да бидам селектор

Лазаров: Ситуацијата по Светското првенство не беше добра затоа прифатив да бидам селектор

Денес Кирил Лазаров и Нант ќе се борат за за уште еден завршен турнир во Лигата на шампионите.

Противник на Нант ќе биде тимот на Веспрем кого го победија во првиот натпревар дома со 32:28.

Лазаров имаше интервју за „Quest-france“ и објасни како донел одлука да биде нов селектор на Македонија.

„На Светското првенство изгубивме многу натпревари. Ситуацијата навистина не беше добра, па добив понуда да станам селектор. Сакав да влезам во тренерските води, седнавме на маса и го разгледавме предлогот. Зборував со првиот човек на Нант и тој ми даде дозвола. Не постоеше никаква пречка и немаше зошто да не прифатам“.

„Капитен на Македонија сум долго време и денса рака на селкторите. Лесно се прилагодив на новата улога затоа што ги познавав играчите, а се одлучив и да ми помагаат добро познати асистенти“, изјави Лазаров.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Алиоски со емотивна порака се збогува од Лидс🎥

Македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски денес преку видео порака се збогува со навивачи…