Дома Фудбал Лига на шампиони Кога Меси ќе одлучи да го реши натпреварот: Дефанзивците на Лион не знаеа каде се! (ВИДЕО)

Барселона вчера на својот „Ноу Камп“ го разби Лион со 5:1 во реваншот од 1/8 финалето во Лигата на шампионите (првиот натпревар заврши 0:0) и така обезбеди место во четвртфиналето.

Уште еден одличен настап вчера прикажа Лионел Меси кој беше човек на одлука. Постигна два гола и запиша две асистенции.

Му ги броиме деновите на Тен Хаг во Манчестер! ↓↓↓

Кога Лион во 58-та минута намали на 2:1 изгледаше дека ситуацијата за Барселона може да се искомплицира бидејќи при таков резултат на Лион му недостасуваше еден гол за пласман во следната фаза.

Меѓутоа Лионел Меси во 78-та минута го постигна својот втор гол на натпреварот и зголеми на 3:1. Тогаш беше јасно дека Лион повеќе нема шанси.

Меси сам ја повлече топката и со одличен дриблинг се ослободи од Денајер и Марсело после што го матираше голманот на Лион.

До крајот на натпреварот Меси запиша уште две асистенции, а погодуваа Пике и Дембеле.