Дома Фудбал Останато И Барса знае да погреши: Избран најлошиот тим на Каталонците за 21. век

И Барса знае да погреши: Избран најлошиот тим на Каталонците за 21. век

Барселона е еден од тимовите кои покажаа навистина многу во 21. век доволен доказ е она што Каталонците освоија во овој период.

Неколку сезони беа доминантни во Европа, меѓутоа во последните години не успеваат да дојдат до трофејот во најелитиното европско натпреварувања. Фудбалскиот свет беше импресиониран од Барселона кога започна да игра со многу додавања и да ја форсира познатата „тика-така“ која стана и нивни заштитен знак.

Меѓутоа „Марка“ сега состави тим од најлошите засилувања на Барселона во овој век.

На голманската позиција место во овој тим доби Ричарт Дутруел кој од Селта премина во Барселона, но не успеа да се наметне. Четирите места во одбраната им припаднаа на Мартин Касерес, Чингрински, Вермален и Јери Мина.

Во средниот ред каде што Барселона во овој период беше можеби и најсилна како промашувања се избрани Алекс Сонг, Андре Гомес, Рикардо Кварезма и Хуан Роман Рикелме. Тандемот напаѓачи е составен од Фелипе Кутињо и Златан Ибрахимовиќ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Бензема со дополнување на изјавата за Жиру: Видете, ако ме споредите со „стариот“ Роналдо тогаш ја сум картингот

„Не мешајте Формула 1 со картинг. Да, јас во таа приказна сум Формула 1“. На овој начин Бе…