Дома Останати Кошарка Евробаскет Исклучително забавен, но и отсечен: Антиќ заигра оро во емисија наменета на Евролигата (ВИДЕО)

Исклучително забавен, но и отсечен: Антиќ заигра оро во емисија наменета на Евролигата (ВИДЕО)

Во најновата епизода „Cool EuroLeague“ на Youtube каналот на Евролигата, нашиот Перо Антиќ зборуваше на различни теми, а една од неизбежните беше ривалитетот на Звезда и Партизан која предизвика голем интерес кај водителот.

„Комплициран однос… Тоа е како воена зона кога се игра дерби, тоа е повеќе од живот, така да кажам. Можеш да ја освоиш Евролигата, но ако не го го добиеш дербито… Комплицирано е, опасно, не е како во Турција или Грција каде не е дозволено навивачите да се спротивставуваат на клубот. Во Србија тоа е дозволено и јас уживам во таквата атмосфера, тоа ми дава дополнителна мотивација. Не знам играч кој не е мотивиран кога игра во таков амбиент“, објаснува Перо Антиќ.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Наивачите на Звезда, Олимпијакос и Фенербахче ги издвои како најдобри, и посочи дека тие се во неговото срце.

„Потполно е поинакво отколку во НБА“, додава нашиот Антиќ.

Во прилог проследете ја целата емисија

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Евробаскет

Проверете

Погледнете ја средбата на Ѓоковиќ и Јокиќ во натпреварот на Денвер 🎥

Никола Јокиќ со својот Денвер славеше на гости кај Лејкерс, а на овој натпревар имаше и по…