Дома Фудбал Репрезентации Ибрахимовиќ и на 41 година ќе игра за Шведска

Ибрахимовиќ и на 41 година ќе игра за Шведска

Златан Ибрахимовиќ и на 41 година доби повик во репрезернтацијата на Шведска.

Неодамна Швеѓанецот се врати на терените во дресот на Милан по паузата од скоро 10 месеци поради повреда. Ибрахимовиќ заигра на три натпревари и одигра вкупно 68 минути, а тоа беше доволно селекторот Јане Андерсон да го повика за натпреварите кои следат.


Време е за фудбалска класика: Шпанија - Италија! ↓↓↓


„Златан веќе има три мали настапи за Милан и се чувствува дека е во форма, иако подолго време беше надвор од теренот. Мислам дека се уште има квалитет да донесе неѓшто плус во нашата репрезентација, како на теренот, така и надвор него“, изјави Андерсон при објавувањето на списокот.

Ибрахимовиќ во кариерата има 121 настап за шведската репрезентација и се наоѓа на шестото место, но е најдобриот стрелец во историјата на репрезентацијата со 62 постигнати голови. Шведска на 24-ти март ќе игра со Белгија, а три дена подоцна со Азербејџан.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Италија си даде автогол, Шпанија во осминафинале🎥

Шпанија го доби дербито против Италија со 1:0 и тоа со автогол и го обезбеди првото место …