Дома Останати Тенис Заврши анкетата на „Еуроспорт“: Ѓоковиќ е најдобар тенисер на сите времиња!

Заврши анкетата на „Еуроспорт“: Ѓоковиќ е најдобар тенисер на сите времиња!

Според анкетата на „Еуроспорт“ српскиот тенисер е прогласен за најдобар играч во историјата на „белиот спорт“.

Анкетата беше организирана во модел на турнир, а првиот рекет во светот во четвртфиналето освои повеќе гласови од Род Лајвер, потоа во полуфиналето го победи Надал, а во финалето се сретна со Федерер од кој исто така освои повеќе гласови.

Ѓоковиќ во неговата богата кариера освои 17 Грен Слем титули, а има и подобар меѓусебен дуел од Федерер и Надал.

Со оглед на неговите години не е невозоможно до крајот на кариерата да го престигне легендарниот Швајцарец по бројот на титули од најголемите турнири.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Откако цел свет го критикуваше Ѓоковиќ сега Федерер е на удар на јавноста поради неодговорно однесување (ФОТО)

Неодамна голем дел од јавноста го критикуваше Новак Ѓоковиќ поради организацијата на „Адри…