Дома Видео Жално: Погледнете како денес изгледаат борилиштата на кои Југославија и Сараево беа домаќини на ЗОИ 🎥

Жално: Погледнете како денес изгледаат борилиштата на кои Југославија и Сараево беа домаќини на ЗОИ 🎥

Денес изминуваат точно 40 години од денот кога во Сараево се отворија Зимските Олимписки игри во 1984 година. Град домаќин беше Сараево, но некогаш борилиштата каде што натпребарувачите водеа битки за медали денес се во ужасна состојба.

На тие ЗОИ во таа 1984 настапија 1.272 спортисти од 49 земји, а за првпат настапи еден афрички скијач, Ламине Геје од Сенегал. Продадени беа 250.000 билети за 12 натпреваручки дена, додека на телевизиските екрани барем еден настан гледале над две милијарди луѓе.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Славната лизгачка Санда Дубравчиќ имаше чест да го запали олимпискиот оган. Денес, четири децении подоцна останати се само неколку борилишта или подобро кажано траги од нивното постоење. Многу од борилиштата беа уништени и за време на војната во 90-тите години, но и времето си го направило своето.

Постоеа најави дека Сараево може да организира ЗОИ во 2030 година и за таа цел ќе се реновираат скијачките скокалници и нордиските патеки на Игман, но од таа идеја не излезе ништо.

Како се изгледаше на отворањето…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Видео

Проверете

Oбјавени платите во Формула 1: Познато колку заработуваат најплатените возачи

Во викендот кој е пред нас започнува новата сезона во Формула 1, а претходно беа објавени …