Дома Останати Ракомет Египет го победи Чиле на отварањето на СП во ракомет

Египет го победи Чиле на отварањето на СП во ракомет

На првиот натпревар од Светското првенство, домашната репрезентација на Египет очекувано го совлада Чиле со 35:29.

Освен почетните 2:2 избраниците на Парондо во текот на целиот натпревар имаа водство и доминираа на паркетот.

Најдобри стрелци кај домашниот тим беа Елдера со шест погодоци, Јусри со пет, а Санад и Јахиа постигнаа по четири гола, додека кај Чиле се истакна Ервин Фохтман со седум погодоци.

Вториот натпревар од првото коло во оваа група се игра утре помеѓу селекцијата на Македонија и Шведска со почеток во 20:30 часот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

„Бомба“: Гвардиола во Серија А, но не во Јувентус

Шпанскиот медиум „Дон Балон“ лансираше вистинска „бомба“ и пренесува дека Пеп Гвардиола од…