Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ погоди од невозможна позиција. Коментатор: Што? Што? Ова е лудо

Дончиќ погоди од невозможна позиција. Коментатор: Што? Што? Ова е лудо

ЛУКА ДОНЧИЌ одигра уште еден неверојатен натпревар во НБА, а неговиот Далас Маверикс го победи Хјустон со 125:107 и ја прекина нивната серија од 11 последователни победи. Словенечката НБА суперѕвезда го заврши натпреварот со 47 поени, 12 скока и седум асистенции.

Предводникот на Маверикс беше особено импресивен во седмата последователна победа на Далас во првата четвртина во која постигна 22 коша. До полувремето тој собра 32, а до крајот на натпреварот тој број го донесе на десеттиот највисок учинок во натпреварите од регуларниот дел од сезоната во НБА лигата.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Неговиот рекорд е 73 поени, кои ги постигна против Атланта Хокс во јануари оваа година.

Посебно се издвојува неверојатниот кош од безизлезна ситуација во акцијата од третата четвртина.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Уште едно признание за Дончиќ: Стана најмладиот добитник од 2012 година

Асот на Далас Маверикс, Лука Дончиќ и официјално го доби признанието за најдобар стрелец в…