Дома Останати Кошарка Дончиќ повторно испиша историја: Сруши рекорд стар 40 години!

Дончиќ повторно испиша историја: Сруши рекорд стар 40 години!

На сите во Далас им е јасно дека словенечкиот репрезентативец е најдобриот кошаркар во клупската историја и дека за време на неговиот мандат веројатно ќе ги собори сите можни рекорди поставени од Дирк Новицки.

Дончиќ е на пат да ги собори сите индивидуални рекорди поставени од Новицки, како и други одлични играчи кои ги испишаа страниците на историјата на клубот од неговото основање во 1980 година. Само во текот на оваа сезона Дончиќ има просек од 33,9 поени и втор по асистенции (9,8.).


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Сега тој собори еден од поважните клупски рекорди во победата на Далас над Шарлот (130:104). Дончиќ стана најефикасниот кошаркар во историјата на Далас во една сезона.

На крајот од третата четвртина, со својата седма тројка на натпреварот, Дончиќ стигна до вкупно 2.332 поени оваа сезона и го остави зад себе Марко Агире со 2.330 во сезоната 1983/84, додека уште порано го надмина Дирк Новицки и неговите 2.151 поени од сезоната 2005/06.

Дончиќ ќе има уште три натпревари пред плеј-офот за дополнително да го подобри својот настап, а дуелот со Хорнетс заврши со 39 поени, 12 скока и 10 асистенции, заедно со осум тројки од 17 обиди.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Дани Алвеш пред два месеци излезе од затвор, а сега отвори фирма

Само два месеци откако беше пуштен од затвор по казната од четири и пол години затвор за с…