Дома Фудбал Англија Де Брујн влезе во елитното друштво асистенти во ПЛ, но се уште е далеку од Рајан Гигс

Де Брујн влезе во елитното друштво асистенти во ПЛ, но се уште е далеку од Рајан Гигс

Најдобриот фудбалер на Манчестер Сити, Кевин Де Брујн влезе во елитното друштво на асистени во Премиер лигата.

Де Брујн во овој момент е на 77 асистенции и со тоа се искачи на десеттата позиција со само три додавања помалку од легендарниот Дејвид Бекам. Милнер од Ливерпул е осми со 85, Џердард седми со 92, Давид Силва шести со 93, а Дениес Бергкамп петти со 94.

Само четворица фудбалери можат да се пофалат со над 100 асистенции во Премиер лигата. Лампард кариерата ја заврши со 102, една повеќе од него има Вејн Руни, Фабрегас е втор со 111. Сепак, далеку од сите и убедливо прв е Рајан Гигс со 162 асистенции во најсилната англиска конкуренција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Нападнат автобусот со фудбалерите на Реал Мадрид!

Ливерпул и Реал Мадрид вечерва на „Енфилд“ го играат реванш натпреварот од полуфиналето во…