Дома Фудбал Англија Големи промени во англискиот фудбал, воведено ограничување на платите

Големи промени во англискиот фудбал, воведено ограничување на платите

Играчите во Англија ќе бидат суспендирани од шест до 12 натпревари поради дискриминација, соопштија од Фудбалскиот сојуз на Англија.

ФА соопшти дека постои флексибилност за издавање суспензија на помалку од шест натпревари, ако дискриминацијата била на социјалните мрежи или ако постојат одредени олеснителни фактори.

Исто така, воведено е ново правило во ограничување на буџетите за плати на играчи во третата и четвртата по ранг англиска лига.

Буџетот за плата во третата лига ќе биде 2,5 милиони фунти, а во четвртата 1,5 милиони.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Шкендија покажа „заби“, но Тотенхем сепак беше „преголем залак“ 🎥

Вечерва на Арената „Тодор Проески“ во Скопје се одигра натпреварот од третото квалификацис…