Дома Луд Спорт Голема трагедија: Најмалку 174 лица загинаа на стадион во Индонезија 🎥

Голема трагедија: Најмалку 174 лица загинаа на стадион во Индонезија 🎥

Трагедијата се случи по фудбалскиот меч на двата најголеми клубови во Индонезија, откако домаќинот загуби со 2-3 од најголемиот ривал.


Германија пред елиминација!? - 8 ден ↓↓↓Натпреварот беше одржан во градот Маланг, а потоа навивачите влетаа на теренот и се создаде вистински хаос.

Полицијата употреби солзавец за да преземе контрола врз ситуацијата, иако тоа е забрането според ФИФА, по што следеше паника која резултираше со трагедија.

Според властите, најмалку 174 лица загинале, а повеќе од 100 се повредени.

„Имаше нереди, навивачите почнаа да ги напаѓаат полицајците и да ги оштетуваат автомобилите“, вели началникот на полицијата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Луд Спорт

Проверете

Роналдо доби понуда тешка 216 милиони

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Кристиано Роналд…